ویتامین C جدیدترین اخبار شرکت ، داروها ، مناقصات و بورس در وبلاگ داروپخش

#

ویتامین C

  • بدون دیدگاه
  • 10 دقیقه

ویتامین سی چیست و عملکرد آن چگونه است؟
ویتامین سی یک آنتی‌اکسیدان قوی است که برای احیای دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن لازم است. ویتامین سی  با نام علمی اسکوربیک اسید، یک ویتامین محلول در آب است؛ بنابراین مقادیر اضافه آن از طریق ادرار دفع می شود از آنجاییکه بدن ذخیره قابل‌توجهی از آن ندارد باید مقدار مورد نیاز به صورت روزانه مصرف شود. در صورت توقف مصرف خوراکی ویتامین سی، ذخیره آن در بدن طی 4 تا 12 هفته پایان می‌پذیرد و با ادامه این روند، فرد پس از 2 تا 3 ماه جان خود را از دست خواهد داد. این مدت زمان کوتاه نشان می‌دهد این ویتامین نقش بسیار گسترده و متنوعی در بدن ایفا می‌کند.

 در زیر به 7 مورد از مهمترین فواید مصرف این ویتامین ارزشمند بر بدن اشاره شده:

1. میتواند خطرابتلا به بیماری مزمن را کاهش دهد
ویتامین سی یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که سیستم ایمنی را با محافظت سلول ها در برابر مولکول های مضری به نام رادیکال های آزاد تقویت می کنند. هنگامی که رادیکال های آزاد تجمع می کنند، می توانند حالتی به نام استرس اکسیداتیو را ایجاد کنند که با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که مصرف بیشتر ویتامین سی می تواند سطح آنتی اکسیدان خون شما را تا 30 درصد افزایش دهد. که  این عمل به سیستم دفاعی بدن در مبارزه با التهاب کمک می کند.
 
2. میتواند به مدیریت فشار خون بالا کمک کند
فشار خون بالا شما را در معرض خطر بیماری قلبی و عروقس قرار می دهد که اصلی ترین علت مرگ و میر در جهان است. یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین سی به گشاد شدن رگ‌های خونی که خون را از قلب به اندام ها حمل می‌کنند کمک می‌کند و به این ترتیب به کاهش سطح فشار خون کمک می‌کند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 29 مطالعه انسانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C فشار خون سیستولیک را 3.8 میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را به طور متوسط 1.5 میلی‌متر جیوه در بزرگسالان سالم کاهش می‌دهد. در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا، مکمل های ویتامین C به طور متوسط فشار خون سیستولیک را 4.9 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را تا 1.7 میلی متر جیوه کاهش می دهند. با اینکه این نتایج امیدوارکننده هستند،  اما مشخص نیست که آیا اثرات آن بر فشار خون طولانی مدت است یا خیر. علاوه بر این، افراد مبتلا به فشار خون بالا نباید تنها به ویتامین C برای درمان اعتماد کنند.
  
3. کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی
بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.  عوامل زیادی خطر بیماری قلبی و عروقی را افزایش می دهند، از جمله این عوامل می توان به فشار خون بالا، سطح بالای تری گلیسیرید و LDL و سطح پایین HDL اشاره کرد. ویتامین سی ممکن است به کاهش این عوامل خطر کمک کند، که می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل 9 مطالعه با مجموع 293172 شرکت‌کننده نشان داد که پس از 10 سال، افرادی که حداقل 700 میلی‌گرم ویتامین C در روز مصرف می‌کنند، 25 درصد کمتر از افرادی که مکمل ویتامین C مصرف نمی‌کنند، در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی قرار می گیرند. تجزیه و تحلیل دیگری از 13 مطالعه به بررسی اثرات مصرف حداقل 500 میلی گرم ویتامین C در روز بر عوامل خطر بیماری قلبی عروقی، مانند سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون پرداخت. تجزیه و تحلیل نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به طور قابل توجهی کلسترول LDL را تقریباً 7.9 میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسیرید خون را 20.1 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد. به طور خلاصه، به نظر می رسد که مصرف حداقل 500 میلی گرم مکمل ویتامین سی در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.
 
4. به کاهش سطح اسید اوریک خون و جلوگیری از حملات نقرس کمک کند
نقرص یک بیماری فوق العاده دردناک است و شامل التهاب مفاصل، به ویژه مفاصل انگشتان بزرگ پا است. افراد مبتلا به نقرس تورم و حملات ناگهانی و شدید درد را تجربه می کنند.علائم نقرس زمانی ظاهر می شود که اسید اوریک بیش از حد در خون وجود داشته باشد. اسید اوریک یک ماده زائد است که توسط بدن تولید می شود. در سطوح بالا، ممکن است متبلور شده و در مفاصل رسوب کند. جالب است بدانید، چندین مطالعه نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون کمک کند و در نتیجه فرد را از حملات نقرس محافظت کند. به عنوان مثال، یک مطالعه شامل 1387 مرد نشان داد که افرادی که بیشترین ویتامین C را مصرف می‌کنند، سطح اسید اوریک خونشان به میزان قابل توجهی کمتر از کسانی است که کمترین مصرف را دارند. مطالعه دیگری روی 46,994 مرد سالم طی 20 سال انجام شد تا مشخص شود که آیا مصرف ویتامین C با ابتلا به نقرس مرتبط است یا خیر. این مطالعه نشان داد افرادی که مکمل ویتامین C مصرف می‌کنند ۴۴ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به نقرس هستند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 13 مطالعه نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C در طول 30 روز به طور قابل توجهی اسید اوریک خون را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد.
 
5. به جلوگیری از کمبود آهن کمک میکند
آهن یک ماده مغذی مهم است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد. آهن برای ساخت گلبول های قرمز خون و انتقال اکسیژن در سراسر بدن ضروری است. مکمل های ویتامین C می توانند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کنند. ویتامین C به تبدیل آهنی که جذب ضعیفی دارد، مانند منابع گیاهی آهن، به شکلی که جذب آن آسان‌تر است، کمک می‌کند. در واقع، مصرف 100 میلی گرم ویتامین C ممکن است جذب آهن را تا 67 درصد بهبود بخشد. در نتیجه، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر کم خونی در افراد مستعد کمبود آهن کمک کند.
در یک مطالعه، به ۶۵ کودک مبتلا به کم خونی خفیف فقر آهن مکمل ویتامین C داده شد. محققان دریافتند که این مکمل به تنهایی به کنترل کم خونی آنها کمک می کند. اگر سطح آهن پایینی دارید، مصرف بیشتر غذاهای غنی از ویتامین C یا مصرف مکمل های ویتامین C ممکن است به بهبود سطح آهن خون شما کمک کند.
 
6. تقویت سیستم ایمنی
یکی از دلایل اصلی مصرف مکمل های ویتامین C برای افراد تقویت سیستم ایمنی است، زیرا ویتامین C در بسیاری از قسمت های سیستم ایمنی بدن نقش دارد. اول اینکه، ویتامین C به تولید گلبول های سفید معروف به لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک می کند، که به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می کنند. دوم اینکه، ویتامین C به این گلبول‌های سفید کمک می‌کند تا عملکرد مؤثرتری داشته باشند و در عین حال آن ها را از آسیب مولکول‌های بالقوه مضر مانند رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. و سوم اینکه، ویتامین C یک بخش ضروری از سیستم دفاعی پوست است. به طور فعال به پوست منتقل می شود، جایی که می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند و به تقویت موانع پوست کمک کند. مطالعات همچنین نشان داده اند که مصرف ویتامین C ممکن است زمان بهبود زخم را کوتاه کند. علاوه بر این، سطوح پایین ویتامین C با پیامدهای بد سلامتی مرتبط است. به عنوان مثال، افرادی که به ذات الریه مبتلا هستند سطح ویتامین C کمتری دارند و نشان داده شده است که مکمل های ویتامین C زمان بهبودی را کوتاه می کنند.

7. با افزایش سن از حافظه و قدرت تفکر شما محافظت می کند

زوال عقل اصطلاح گسترده ای است که برای توصیف علائم ضعف تفکر و حافظه استفاده می شود. این بیماری بیش از 35 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده و معمولاً در بین افراد مسن رخ می دهد. مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب در نزدیکی مغز، ستون فقرات و اعصاب (که در مجموع به عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شوند) می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. سطوح پایین این ویتامین با اختلال در توانایی تفکر و به خاطر سپردن مرتبط است. علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده است که افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است سطوح خونی ویتامین C کمتری داشته باشند. علاوه بر این، نشان داده شده است که مصرف بالای ویتامین C از غذا یا مکمل‌ها با افزایش سن، اثر محافظتی بر قدرت تفکر و حافظه دارد. اگر ویتامین C کافی از رژیم غذایی خود دریافت نکنید، مکمل های ویتامین C ممکن است در برابر بیماری هایی مانند زوال عقل کمک کنند. 

مقادیر مورد نیاز روزانهسنگروه های افراد
50 میلی گرم0_4 ماهنوزادان
55 میلی گرم3_12 ماه
60 میلی گرم1_4 سالکودکان
70 میلی گرم4_7 سال
80 میلی گرم7_10 سال
90 میلی گرم10_13 سال
100 میلی گرم13_15 سال
100 میلی گرمبالای 15 سالبزرگسالان
150 میلی گرم افراد سیگاری
110 میلی گرم زنان باردار بعد از ماه چهارم بارداری
120 میلی گرم شیردهی

 

    دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید